יום שבת, 24 בספטמבר 2016

איך מפתחים דימוי גוף חיובי דרך משחקים פיסיים

דימוי גוף מוגדר בדרך כלל כאופן בו אנו חווים את גופינו- פיסית, רגשית ומחשבתית.
אנו רוצים לדבר על דימוי גוף בהיבט תפיסת הגוף שלנו (יופי, נוחות, תגובות הסביבה) ולהוסיף אליו את תחושת היכולת שלנו עם הגוף שלנו- מה הגוף שלנו מסוגל לעשות.

ידוע שדימוי גוף חיובי משפיע על הדימוי העצמי, ושניהם יחד קשורים קשר הדוק לערך העצמי והבטחון העצמי שלנו; כמובן שישנם ילדים שלא נראה שהם מרגישים שלא בנוח עם הגוף שלהם משום שביטחונם העצמי גבוה, ולעיתים המצב יהיה הפוך- ילדים בעלי דימוי גוף חיובי יחושו בעלי ערך עצמי נמוך מסיבות אחרות או מאי פיסתם את עצמם כיפים, שווים, בטוחים בגופם.

הדימוי העצמי- הגופני והנפשי, מתחיל להיווצר עם הלידה, כאשר אנשים חיצוניים לתינוק/ת מתארים אותו, מתייחסים אליו, נוגעים בו. הוא ממשיך בגילאי שנתיים- שלוש כאשר הילדים שואלים שאלות על הגוף, בוחנים את עצמם במראה, מספרים על עצמם.

אנו רוצים להציע לכם מספר משחקים שעוזרים לטפח דימוי עצמי איכותי ובטוח, וניתן להתחיל בהם מגיל תינוקות; כדאי מאוד לתת משובים חיוביים על היופי של הילדים- על השיער/ הפנים/ כלליים; לתת מחמאות על ריצה/ קפיצה/ טיפוס בהקשר לגוף- איזה חזק/ה את/ה, איזה מהיר/ה, איזה גמיש/ה ועוד על מנת לתת מקום לתחושת גאווה של דברים פיסיים והבנה שהיופי הוא לא רק הניראות אלא היכולות, ההישגים, התחושות.

פעילות גופנית משותפת היא מפתח לדימוי גופני חיובי ולתחושת מסוגלות, יותר מאשר שליחת ילדים לחוגים והליכה לבד לחדר כושר. עשו לכן-ם מנהג של פעילות משותפת פעם ביום או פעם- פעמיים בשבוע תגרום לילדים להרגיש שהגוף הוא כלי משמעותי בחיים, בזמן המשותף, בזמן משמעותי יחד ובעיקר תראה שלא משנה איך נראים נהנים יחד מתנועה משותפת.

משחקים- פעילויות (שימו לב ללחוץ על הלינקים):

משחקים שמשפרים יכולות- משחקי כדור, משחקי תפיסות, ריצה וקפיצות.

משחקי חיקוי מצחיקים, בגיל ילדות אפשר עם שירים, לדוגמה- אמרתי לו נדמה לי

אתגרים הדדיים- חיקוי תנועתי/ ריקוד שבכל פעם מישהו אחר מנחה, משחק לדוגמה- מוסיקה, גוף נפש.

בילוי זמן משותף בגן השעשועים/ גינה ומשחק משותף/ ליווי תוך מתן פידבקים חיוביים.

משחקי קצב, משחקי יוגה 1, אקרו יוגה  וקואורדינציה (פיתוח קואורדינציה לתינוקות).

תתחילו מזה, אם זה יהפוך לשגרה זה יהיה מעולה; זיכרו שהזמן המשותף בפני עצמו של פעילות תנועתית משותפת משפיע על הדימוי העצמי ודימוי הגוף בתנאי שתנכיחו את ההיבטים החיוביים ותעבדו על מיומנויות שראיתן-ם שצריכים להשתפר.

נשמח לענות על כל שאלה (:

Togi


* זיכרו להתאים את רמת הקושי לגילאי ויכולות הילדים. 
- ניתן לשחק את כל המשחקים גם בקבוצות. 
- אחריות המשחק הינה על ההורים והמחנכות/ים. 
- המשחקים וההמלצות אינם מחליפים ייעוץ מומחה במקרה הצורך. 
 © כל הזכויות שמורות לכותב ולטוגי 2015

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה